K ö z é l e t

A BAKONYSZENTKIRÁLYI KÖZÉLET LAPJA

Tisztelt Olvasó!

 

Nagy örömömre megérkezett a második anyag. Miért örülök? Mert már ketten vannak, akik megtisztelik annyira a bakonyszentkirályi polgárokat, hogy elmondják elképzeléseiket.

                                                              Farkas Árpád

Tisztelt Választópolgárok!

Link Kálmán Lászlóné, Kirmer Margit vagyok, Bakonyszentkirály polgármester jelöltje.

 

Néhány szó magamról.1968-ban születtem. Születésem óta itt élek a faluban, sőt a családom több generáció óta a falu lakója. Három felnőtt gyermekem van, aktív nagymama vagyok.

Kereskedelemben, vendéglátásban dolgoztam, jelenleg egy móri gyárban dolgozom.

Miért szeretnék a falu polgármestere lenni?

Szeretem a szülőfalum, és szeretnék a munkámmal hozzájárulni a fennmaradásához és fejlődéséhez.

Programom célja is ez!

  • Nagyon nagy problémának látom a falu lélekszámának drasztikus csökkenését.

Úgy vélem, hogy meg kell állítani ezt a folyamatot, mert, ha most nem teszünk érte pár év múlva már késő lesz!

Főbb részekre bontanám a feladatunkat:

  • Lakosság megtartása, családok, fiatalok idevonzása.
  • Idős polgártársainkra való fokozott odafigyelés.
  • Tájékoztatás
  • Főbb probléma a munkalehetőség.

Munkahelyet teremteni sajnos nem tudunk!

Tehát más megoldást kell keresni, hogy a munkaképes lakosság munkát találjon, és ne a közmunka legyen a cél!

Több üzem gyár is van a környéken, akik járatokat indítanak a faluból, velük felvenni a kapcsolatot, együttműködni velük. Akad azért a közvetlen közelbe is munkáltató, aki lehet, hogy csak egy embert, de alkalmazna, őket is tájékoztatni a lehetőségről, hogy

Tovább tudjuk adni az információt, az érintettek felé.

Adódik még egy lehetőség alakosság számára, amit úgy érzem, ki lehetne használni, mert jövedelemforrás lehet.

  • Falusi vendégfogadás, szállásadás.

A Bakony egyre nagyobb népszerűségének köszönhetően fellendült a környék turizmusa, úgy érzem ezt nekünk is ki kellene használni. Akinek van üres lakrész, szoba, amit ki tudna adni, ki lehetne használni.

  • A falu már meglévő intézményei

   (iskola, óvoda, orvos, művelődési ház)

Megtartani, kihasználni, minél jobban hasznosítani az intézményekből adódó lehetőségeket.(óvoda kihasznált részeinek hasznosítása, szakorvosi ellátás, rendezvények, piac terület kijelölése) Mindez hozzájárulna a lakosság ellátásának fejlődéséhez.

Természetesen, mint mindenhez a mai világban ehhez is pénz kell,

De ezeket a forrásokat meg kell keresni, szerencsére az elkövetkező időszakban több pályázati lehetőség nyílik meg.

Egy másik felmerülő probléma, hogy a faluban sok az üres lakóház. A tulajdonosoknak és a fiatal lakáskeresőknek is szeretnénk azzal segíteni, hogy egy információs táblán vagy egyéb helyen közzé tesszük az eladni vagy bérbe adni kívánt házakat, ezzel segítve az üres házak lakottá tételét esetleg eladását.

  • A falu időskorú lakossága.

Ők azok, akiknek a tisztelet, megbecsülés, és odafigyelés jár!

Ez ugyanolyan fontos feladat, mint bármi más.

Az aktív nyugdíjasaink közösségeinek támogatása, hogy jól érezzék magukat együtt, kellemesen, és hasznosan töltsék az idejüket.

Azok a nyugdíjasaink, időseink, akik már nem igazán járnak közösségbe, vagy már nem is tudnak, hozzájuk mi menjünk!

A házi gondozás áttekintése, lehetőség szerint a közmunka bevonása ebbe a feladatba.

Egy kampány indítása, ami pénzbe nem kerül, pusztán akaratba.

  • "Jó napot szomszéd!"

Ami csupán annyi lenne, hogy egy nap egyszer, beköszönünk a szomszédba.

Evvel már meggyőződtünk arról, hogy a szomszédba, van, vagy nincs segítségre szükség.

Mivel elég sok az egyedül élő és főleg idős ember, ezzel egy kicsit tudnánk rájuk is figyelni, és egymásra is!

Egy jelző és riasztó rendszer kialakítása az idős, beteg, nehezen mozgó, szomszédoktól távol lakó, lakosainknak.(Máshol már aktívan és sikeresen működő rendszer)

 

  • Térfigyelő rendszer kialakítása a faluban.

Szerencsére a közbiztonság ugyan még elfogadható, de inkább előzzük meg a bajt.

Vigyázzunk a falura.

  • Még egy nagyon fontos dolog,a tájékoztatás!

A lakosság folyamatos és korrekt tájékoztatása a faluban történő eseményekről, aktualitásokról.

Személyes tájékoztatók szervezése pl: falusi turizmusról, lakásépítési felújítási lehetőségekről, tanulási, átképzési lehetőségekről.

Internetes honlapunk, ami, van és létezik, folyamatos frissítése.

Ez lehetőséget adna a helyieknek, és a falu iránt érdeklődőknek is tájékozódásra.

Információkat lehetne feltenni, történéseket, eseményeket, aktualitásokat, fényképeket.

Minden lehetőséget meg kell ragadni ahhoz, hogy minél többen, megismerjék a falut.

Lássa a nagyvilág, hogy igen is létezik Bakonyszentkirály!

Úgy érzem ezek a feladatok, és célok mind megvalósíthatóak.

Sok-sok munkával és összefogással!

Nagyon nagy kihívás, de egy együttműködő tenni akaró lakossággal, testülettel, akiknek egy a célja,a korlátozott törvényi és anyagi keretek között is sok mindenre képes.

 

Kérek minden Bakonyszentkirályi választópolgárt, hogy október 12. én jöjjön el szavazni!

Aki egyet ért velem az azért, aki nem az pedig azért!

Mutassuk meg, hogy érdekel bennünket a pici falunk sorsa!

Köszönöm, hogy időt szakított a programom elolvasására.

 

Tisztelettel: Link Lászlóné

 

Tisztelt Érdeklődő!

 

Közelednek a helyi választások, itt-ott már fellelhető a jelöltek listája. Bakonyszentkirályon indulókat természetesen ismerem személyesen, de elérhetőségüket csak korlátozottan.

Lehetőséget biztosítok számukra, hogy a választáson résztvevők ismertessék elképzeléseiket a következő 4 éves időszakra, a BAKONYSZENTKIRÁLYI KÖZÉLET LAPJA oldalon. Visszajelzést a küldő e-mail címre szentkiralyikozelet@gmail.com, vagy személyesen várok.

 

Farkas Árpád

 

Az Indulók:

 

bsztk_valaszt_2014.jpg

 MEGÉRKEZETT AZ ELSŐ VÁLASZTÁSI PROGRAM ÉRDEMES ELOVASNI, JÓ ÉRTELMES GONDOLATOKAT TERTALMAZ

Ime Dr. Hutter Ernő gondolatai.

Tisztelt Választópolgárok!

 

Baráti beszélgetés során felmerült az ötlet, hogy jelöltessem magam Bakonyszentkirály község önkormányzati képviselőjének. Bár, a megtisztelő felkérést elfogadtam, a gondolat, hogy tulajdonképpen mit kellene tenni, csak később fogalmazódott meg számomra. A válaszadás annál is inkább nehéz, mivel a közel 30 éves államigazgatási gyakorlatom beláttatja velem, hogy egy önkormányzati képviselőnek nem túl nagy a mozgástere. 

Később többen is megkérdezték tőlem, hogy jól meggondoltam-e a jelölést, mivel meglehetősen hálátlan feladat a mai időkben a közösség ügyeivel foglalkozni.

Az elmúlt 56 évem hosszabb-rövidebb megszakításokkal Bakonyszentkirály községhez kapcsolódik. Emiatt volt módom végigtekinteni a község fejlődését, illetve pontosan ismerem azokat a problémákat, amelyekkel a település küszködik.

Bakonyszentkirály - ha lehet - még rosszabb helyzetben van ma mint a környékbeli falvak, hisz nagyrészt elvesztette vonzerejét és ma már csak azon néhányunk számára jelent értéket, akik itt élünk s valamilyen módon ide kapcsolódik sorsunk.

Nem akarok senkit a nehéz helyzettel untatni, ezt mindenki pontosan érzi a saját bőrén, de egy tény, hogy Bakonyszentkirály az utóbbi időben elvesztette lakosságának 1/5-ét, s a nemrégiben még „helyi alsóbbrendű körzetközpontnak” titulált település ma már olyan nehézségekkel küzd, amit nem is gondoltunk volna.

A lakosságszám csökkenése természetesen maga után vonzott néhány problémát, például a gyermeklétszám csökkenését, vagy a munkalehetőségek megritkulását.

Nem gondolom, hogy egy önkormányzati képviselő ezeket a problémákat meg tudja oldani, azonban meggyőződésem, ha helyes önkormányzati stratégiát folytatunk, akkor némileg tompítani lehet ezeknek a súlyos problémáknak az élét.

 

Mit kellene tehát tenni egy leendő önkormányzatnak?

  1. 1.      Mindenképpen meg kell állítani a község lélekszámának további fogyását, vagy legalábbis a minimális szintre kell mérsékelni a lakosságszám csökkenés ütemét.
  • Ezen cél érdekében el kell érni, hogy a fiatalok számára ne kézen fekvő lehetőség legyen az elvándorlás, hanem legalább mérlegelni tudják a helyben történő letelepedést is.
  • Fel kell mérni a lakatlan vagy eladásra váró ingatlanokat, amelyek alkalmasak lehetnek fiatalok első lakáshoz jutásához és egy regisztert kell felállítani a lakást kereső fiatalok számára.
  • Meg kell teremteni a fiatalok első lakáshoz jutásának segítését célzó önkormányzati támogatások rendszerét.
  • Legalább néhány építési telket kell kialakítani, abból a célból, hogy amennyiben egy fiatal vállalja az egyébként sok nehézséggel járó és drága építkezést, úgy legalább az építési telket kedvezményesen juttassunk számára. (Ebből a célból fel kell mérni az építésre alkalmas és kialakítandó telkek rendszerét.)

 

  1. 2.      Bár tisztában vagyok azzal, hogy a munkahely teremtés meghaladja az önkormányzat lehetőségét, meggyőződésem, hogy ezen a területen is lehetne mit tenni.
  • Együttműködési megállapodást kell előkészíteni és kötni a környék megmaradt munkáltatóival (Vár Kft., EOSZÉN Kft., vállalkozók, stb.) amelynek során fel kell mérni a munkáltatók várható foglalkoztatási igényét, és össze kell vetni a település szabad munkaerő listájával. Lehet, hogy meglepő, de több olyan munkáltatói igény merült fel az utóbbi időkben, melyet nem sikerült megfelelő munkavállalóval betölteni.
  • A megmaradt munkáltatók vonatkozásában egyeztetni kell egy esetleges közmunka értelmes felhasználását segítő program irányában. Nem mindegy, hogy a közmunkát végző emberek látják-e munkájuk értelmét és hasznát.  Bárki, aki közmunkát vagy bármilyen munkát végez, nagyobb lendülettel és hatékonysággal dolgozik, ha nem lélekölő és semmitmondó tevékenységet kell nap mint nap végeznie, hanem értelmes munkát, amelynek látja célját és értelmét.

 

  1. 3.      Segíteni kell minden eszközzel, hogy a fiatalok ( és idősebbek) munkát vállalhassanak és például a gyermekvállalás ne legyen akadálya  a munkahely szerzésnek. Ennek érdekében meg kell vizsgálni, hogy a gyermekelhelyezést szolgáló intézmények (pl.: óvoda) hogyan tudnák a tevékenységüket úgy  bővíteni, hogy az kiszolgálhassák azokat a szülőket is, akik munkavállalásuk miatt rákényszerülnek, hogy gyermeküket ne a szokványos munkaidőbe helyezzék el, akár végig lehetne gondolni egy 3 év alatti csoport létrehozását is.

 

  1. 4.      Sajnos, mindezek ellenére, jellemző településünkre, hogy elég magas az idős emberek aránya. Ezen egyszerű tény miatt feltétlenül szükséges az egymásra odafigyelés szélesítése, valamint a bűnmegelőzési tevékenység erősítése.
  • Az egymásra figyelés erősítése érdekében szükség lenne az idős emberek kapcsolattartását elősegítő és veszélyeztetettségüket csökkentő riasztó rendszer kiépítése.
  • Ugyancsak előnyös lenne bűnügyi megelőzés szempontjából a községen átvezető útvonalak kamera rendszerrel történő ellátása, amely már több faluban is szép eredményeket hozott.

 

  1. 5.      Fontosnak tartanám, a falu jelenlegi lakosságának körében a közösségi élet színvonalának emelését. Azokat a rendezvényeket szorgalmaznám, amelyek közelebb hozzák egymáshoz az embereket és szórakozási lehetőséget biztosítanak minden korosztály számára. Itt nem csak a falunapokra gondolok -  bár ez is fontos - hanem minden olyan klub és civil szervezet támogatására, amelyek a kikapcsolódás és szabadidő eltöltésére szolgálnak

 

  1. 6.      A fenti feladatok elvégzése érdekében szükséges a megfelelő anyagi háttér megteremtése.  Ennek érdekében szükséges folyamatosan figyelemmel kísérni a megjelenő pályázati kiírásokat és nagyobb gondot kell fordítani az esetleges fejlesztések pályázati alapokból történő finanszírozására. Fontos megjegyezni, hogy az EU pályázati rendszerének közeljövőben várható átalakítása miatt, amit a következő 5 évben nem hajtunk végre az várhatólag 20-25 éven belül nem fog megvalósulni.

 

Tisztelt Választópolgárok!

A fenti néhány gondolat természetesen nem lehet teljes körű, hisz a napi munka mindig új irányokat teremt, de a főbb vonalakban tartalmazza azon elképzeléseket, melyeket véleményem szerint meg kell céloznia. Nem kívánok polgármesteri feladatokat átvenni, hisz a fentiek megvalósítása a polgármester feladatkörébe tartozik, de ha javaslataimmal elő tudnám segíteni ezek megoldását, akkor eredményesnek tekinteném a munkámat.

Még egy nagyon fontos gondolat. Úgy érzem, hogy az önkormányzati képviselői megbízatás társadalmi munkának minősül, tehát ezért a munkáért sem tiszteletdíjra, sem semmilyen más ellenszolgáltatásra nem tartok igényt.  

Fontosnak tartom, hogy a képviselő testület munkáját a lakosság minél szélesebb körben megismerhesse, ezért adott esetben indítványozni fogom annak megvizsgálását, hogy a képviselő testületi ülések nyilvános részét milyen módon lehetne a helyi kábeltelevíziós rendszeren beül közvetíteni. Ez a megoldás több környékbeli településen (Bakonyszentlászló, Csetény, Réde) már működik, és kitűnően bevált. A képviselő testületi ülések nyilvános részének közvetítése megelőzhetné mindazon panaszokat, amelyek arra irányulnak, hogy a lakosság nem ismeri az önkormányzati döntéseket, illetve nem ismeri a döntések meghozatalának okait és körülményeit.

Amennyiben az önkormányzati képviselő választáson úgy döntenek, hogy megtisztelnek bizalmukkal, úgy munkámat a fenti feltételek mellett ezen célok elérése érdekében fogom kifejteni.

Bakonyszentkirály, 2014. szeptember 16.

 

Tisztelettel:

                                                                 dr_hutter.jpg

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 13
Tegnapi: 21
Heti: 85
Havi: 413
Össz.: 138 776

Látogatottság növelés
Oldal: Választás
K ö z é l e t - © 2008 - 2024 - szentkiralyikozelet.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »