K ö z é l e t

A BAKONYSZENTKIRÁLYI KÖZÉLET LAPJA

 

Bevezető, tartalom:

Volt egyszer egy Közéleti Kör Bakonyszentkirályon. Megpróbált egy újsággal javítani a község lakóinak tájékozottságán. Élt három számot, majd kardjába dőlt.

Idézünk számonként egy érdekes cikket ebből az újságból, majd teszünk egy újabb kísérletet községünk, saját magunk tájékozottságának jobbítására. Ránk férne. Nem vagyunk annyira izoláltak mint a városi emberek, itt létezik egy falu közösség, ami véd, összetart, de lehet ezen még sokat javítani. A nyilvánosság sokat segíthet községünk hatékonyabb működésében, a társadalmi kontroll jobb munkára ösztönöz.

Összeállt egy kis szerkesztő csapat, aki megfogalmazta, ha semmi mást nem érünk el, mint összeültünk egyszer-kétszer, megismertük egymást, alkottunk egy kis közösséget, már megérte, ha még olvasó is akad, az már a megvalósult cél.

 

SZEMELVÉNYEK

1996. októberi számból:

Szent István napja

Országalapító István királyunk emlékére rendezett falunapnak, már több éves hagyománya van településünkön. Az idei ünnepséget nemcsak Szent István tiszteletének, hanem a honfoglalás 1100 éves évfordulójának is adóztunk. Már hónapokkal korábban szövögettük a terveket, hogy színvonalas programot tudjunk nyújtani a lakosságnak. Terveink megvalósulásának korlátot szabott az igencsak szűkös anyagi lehetőség. Ennek ellenére, ha szerényen is, de méltóan ünnepeltük meg e jeles napot.

A rendezvényt augusztus 18-án délellőtt a művelődési házban Huszár Zoltán polgármester ünnepi köszöntővel nyitotta meg, majd átadta a képviselőtestület által alapított Bakonyszentkirályért elismerő címeket. Az idén 3 fő részesülhetett kitüntetésben: Fekete István, Gurdon József és Tislér Gyula. Az emlékplakett ifj Ivánovics Imre alkotása. Ezt követően az általános iskolások meséltek István királyról és a honfoglalásról. Végül Lentulai Attila református lelkipásztor és Dr. Oross István katolikus plébános ökumenikus istentisztelet keretében szentelte meg az új kenyeret.

A nap hátralévő  részében a további programok a futballpályán zajlotta. Először a Bakonyi Sasok focisuli mérte össze erejét a zirci Sólymokkal. Az utóbbiak bizonyultak jobbnak.

A délutáni napfényben élénk tekintetek (főleg férfiaké) kisérték figyelemmel a lányok-asszonyok futballjátékát. Utána az óvoda színjátszó köre lépett színre „A kisködmön" című mesejátékkal. Fergeteges előadásban lehetett részünk, a siker óriási volt. Ezután a dudari és a szentkirályi Öreg Fiuk futball-mérkőzés következett. A foci szünetében az elmúlt év októberében alakult néptánccsoport mutatkozott be a közönségnek színvonalas műsorukkal. Vezetőjük és koreográfusuk Hortobágyi Béla és felesége, Göndör Katalin. Nem maradt el a szokásos divatbemutató sem. Szebbnél-szebb ruhák és szebbnél-szebb manökenek vonultak fel a színpadra. A tombolasorsolást követően a Kurta Kocsmában ropta a táncot ki-ki kedve szerint.

A református gyülekezeti teremben augusztus 19-én nyílott meg az a kiállítás, melyen Dr Kopeczki István „a Somló remetéje" festőművész képei voltak láthatók. Szívet, lelket gyönyörködtető festményei a természet szeretetét tükrözik vissza. A kiállítás egy héten át várta a látogatókat.

A háromnapos ünnep befejezéseként, augusztus 20-án délelőtt a református templom előtt felvonták a megszentelt nemzeti színű lobogót- Reméljük, hogy a következő évi ünnepségen Bakonyszentkirály saját címerével ellátott zászlójának felszentelésére is sor kerülhet.

Feketéné Esztergályos Hilda

 Községünk eseményei:

Március 15.

A megemlékezést a református templomban tartották, ahol Csillag Zoltán polgármester köszöntötte a megjelent mintegy 45 fő érdeklődőt. A köszöntőt követően a résztvevők megkoszorúzták a Szabó Sándor nemzetőrkapitány emléktábláját és sírját.

Beszéd közben

marc_014.jpg

 

marc_019.jpg

Ünnepség az „Erzsébet" Nyugdíjas Klub összejövetelén, a hagyományokat folytatva megünnepelték a születésnaposokat. A tíz ünnepelt - Bors Lászlóné, Diószegi Irén, Diószegi Sándor, Felber Jánosné, Fodor Dezsőné, Kirmer Lászlóné, Szabó Ferenc, Vincze Ferenc - nagy odaadással készült a nevezetes napra. Az ünnepeltek, és persze az összes résztvevő megvendégelésére, burgonya körettel marhalábszár pörköltet, készített Felberné Erzsi néni, és Csapóné Marianna. Az élvezeteket finom süteményekkel tetézték. 

Köszöntőt Marianna, a nyugdíjas klub vezetője mondott, de jókívánságát fejezte ki a klub többi résztvevője is. A vacsora után beszélgetés, és zenehallgatás zárta a délutánt.

 marc_028.jpg

 

 marc_030.jpg

 marc_031.jpg

Intézmények programjai, nyitva tartása:

Orvos

Védőnő

Bolt

Posta:A postai szolgáltatást március 14-től vette át a Szavanna gH Kft. Levelükben a szolgáltatások színvonalának és mennyiségének fenntartását ígérik. Reméljük, nem csalódik a község lakossága.

Polgármesteri hivatal

Közérdekű hírek, közlemények

- A termőföld tulajdonjogához vadászati jog kapcsolódik, amelynek díját közgyűlési döntésnek megfelelően a vadásztársaságoktól kapott pénzből a tulajdonosi képviselő fizet ki. (Nem azonos, nem tévesztendő össze a földhasználót esetlegesen megillető vadkárral.) A fel nem vett díjakat 5 év elteltével vadászati infrastruktúra fejlesztésére lehet fordítani.

 

Irodalom, tudomány technika:

BAKONYSZENTKIRÁLY története

Két község egyesítéséből keletkezett. Magyarszentkirályt és Németszent­királyt önálló községekként tartották számon 1926-ig. Az egybeépült két falut ekkor egyesítették.

Magyarszentkirály - 1937-ben Zenthkyral, 1787-ben Magyarszentkirály, 1900-ben Bakonymagyar-szentkirály - Csesznektől északra, a vár szom­szédságába települt. Nevének „Magyar" megkülönböztető jelzőjét a XVI-II. század második felében kapta, amikor határában felépült Németszent­király.

A község, Szent István királytól kapta a nevét, akit a középkorban Szent Király néven is tiszteltek. Temploma patrónusa Szent Király, azaz Szent István.

Területe az Árpád-korban királyi várföld, majd évszázadokon át a cseszneki uradalom tartozéka. Portáinak 15 százalékán élt adófizető paraszt 1531-ben. Még 1542-ben is feljegyezték, de később, 1696-ig, másfél évszázadon át lakatlan volt.

Magyarszentkirályon csak 1690 után - Csesznek végvár jellegének megszűntével - telepedett le néhány család. Az uraság minden törekvésü­ket elnyomta. A falu malmait kisajátította, s mellettük fűrészmalmot állított fel. A legelőre - amit egyébként is csak Szent Mihály napjáig használhattak - birkást szerződtetett. Az uraságnak hajtott hasznot a szentkirályi vámhely is.

Szokásjog szabályozta földesúri szolgáltatásaikat. A robot még 1787-ben is meghatározatlan: az úr mindenkori szükséglete szabta meg a mennyisé­gét. A helység népessége örökös röghöz kötött jobbágy a cseszneki úriszék hatalmában.

Németszentkirály 1769-ben keletkezett Magyarszentkirály határában. 1890-ben Bakonynémetszentkirály. Római katolikus vallású német lakos­ságát Esterházy Gábor földesúr telepítette le. Valamennyien zsellérek voltak, akik urasági házakban laktak és ezek után cenzust fizettek. 1828-ban 33 házas, kilenc hazátlan zsellér és kilencvenhárom 18-60 év közötti adózó élt itt. Az alig 162 holdas terméketlen határból nem tudott megélni lakossága.

Közigazgatásilag a községhez tartozik Hajmás-puszta. Hajdanában falu állt a puszta helyén. Ezt őrzi a „Faluhely" feliratú tábla a puszta szélén. A hajdani községet a törökök rombolták le.

A Háború előtt özvegy Niczky Pálné és Esterházy Pál birtokolta a határ 1200 holdját. Földosztáskor az egykori cselédek és kisbirtokosok között osztották fel a földbirtokosok földjét. A volt cselédek korábban tanyákon éltek. Faggyúzsírt égettek lámpa és gyertya helyett. Egy-egy cselédlakásban négy család is szorongott. A felszabadulás óta a tanyák népe beszállingózott a környék falvaiba.

Egyenletesen fejlődött a község. A volt kastélyt 1947-ben kultúrházzá alakították át. Félmillió forintot költöttek a villanyhálózat bővítésére. Állandó óvoda nyílt 1950-ben. Bővítették a régi iskolát. A Fácán presszó­kisvendéglő 1964-ben épült. Ötvenszemélyes napközi otthonos óvoda épült 1979 körül, amit másfél évvel később újabb 25 férőhellyel bővítettek. Az épület tetőterében alakították ki a két csoport befogadására alkalmas iskolai napközi otthont.

A község határában a Dudar- és az Aranyos-patakok folydogálnak. Nagy vegyes erdők koszorúzzák a falut.

 

 

Tanévzáró az iskolában.

Szombat -június 13-a - egészen más nap volt a bakonyszentkirályi iskola életében mint a többi, a tanévzáróval és a ballagással befejeződött a tanév. Sok szülő és hozzátartozó volt kíváncsi a ballagó nyolcadikosokra és a bizonyítvány osztásra.

 img_3482.jpg

img_3492.jpg

A nyolcadikosok szépen összeállított műsorral búcsúztak iskolájuktól, tanáraiktól és diáktársaiktól. Farkasné Ábrahám Csilla igazgató útravalóul jó tanácsokkal látta el a ballagókat, és helytállásra buzdította őket. Megköszönte a szülők, elsősorban az SZMK tagjainak segítő támogatását, és egyre aktívabb szerepüket az iskola életében, ami lehetővé tette a tanárok és a szülők összefogását a gyerekek nevelésében. Kiemelte és példaként állította a tanuló ifjúság elé az egyes versenyeken és a tanulmányi munkában kimagasló eredményeket elérők teljesítményét. A következő tanulók szerepeltek az elismertek között:

Alsó tagozat,

kistérségi verseny: Hutter Mária, Nyári Napsugár, Berki Bettina, Langer Tamás, Schmidt Izabella, Szalai Kinga, Pető Rebeka.

megyei verseny: Rácz Bence.

Felső tagozat,

kistérségi verseny: Németh Anna, Rácz Konstantin, atlétika csapat, keresztpályás foci csapat, kézilabda csapat,

megyei verseny, Lakatos Márton, Németh Anna, Dósa Dorina.

Országos verseny, Ihász Kristóf, Németh Anna.

A tanévzáró, és ballagás után banketten búcsúztak a nyolcadikosok iskolájuktól, tanáraiktól, diáktársaiktól.

 

Anyakönyvi hírek:

 

Bakonyszentkirály község lakosai közül 2009. évben születettek:

Kirmer Violetta

Lavey Anabelle

Szücs Márta

 

Házasságot kötöttek Bakonyszentkirály községben 2009. évben:

 

Szücs Sándor és Sárközi Renáta

 

Bakonyszentkirály község lakosai közül elhunytak 2009. évben:

 

Bencsik József

Molnár Istvánné

Hutter Pálné

Gombás Jánosné

Kertész-Farkas Imre

Pető József

Vitáris Ernő

Bittman Nándorné

 

 

 

Helyi anekdoták, viccek: 

Éjszaka az országúton a rendőr leállítja a cikkcakkban közlekedő autót.
- Uram, kérem a vezetői engedélyét!
- Tessék.
- Most pedig szálljon ki! Alkoholpróba.
- Na ne mondja, biztos úr! És melyik kocsmánál kezdjük?

Interjú a szlovák rohamrendőrrel:
- Ön beszéli a magyart?
- Csak töröm.

 Közélet, 2009. június  1 évfolyam 2. szám. Szerkesztő bizottság: Felelős szerkesztő:



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 23
Tegnapi: 21
Heti: 95
Havi: 423
Össz.: 138 786

Látogatottság növelés
Oldal: A kezdet
K ö z é l e t - © 2008 - 2024 - szentkiralyikozelet.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »